Manualne oczyszczanie twarzy i peeling – trochę przydatnych informacji
Niestety nie wszyscy mamy idealną cerę. Na skórze zbierają się różne zanieczyszczenia, a te powodują powstawanie krostek. Często domowe sposoby nie dają rady i trzeba się wspomóc wizytą u specjalisty.
Manualne oczyszczanie skóry to jedna z najstarszych, a przy tym bardzo popularnych metod oczyszczania skóry. Jest to manualne (czyli ręcznym) oczyszczeniu skóry, gruczołów łojowych z wszelkich zanieczyszczeń.
Zabieg ten jest najczęściej stosowany na szyję, skórę twarzy, ale można go też przeprowadzić na dekolcie, ramionach oraz plecach.
Krok po kroku, czyli jak wygląda zabieg
Oczywiście każdy zabieg poprzedzany jest przeprowadzeniem szczegółowego wywiadu z klientem. Kiedy kosmetolog uzyska wszystkie niezbędne informacje, można przygotować skórę do zabiegu.
W pierwszej kolejności skóra zostaje dokładnie oczyszczona, czyli wykonywany jest demakijaż. Następnym etapem jest złuszczenie skóry indywidualnie dobranym sposobem (peeling chemiczny, kawitacyjny lub enzymatyczny). Po takim przygotowaniu skóry następuje jej zmiękczenie za pomocą specjalnej maski. Dzięki takim działaniom pory są rozszerzone, a skóra rozpulchniona, przez co łatwiej ulega oczyszczeniu. W Healthy Beauty nie stosujemy powszechnie używanej pary wodnej do rozpulchniania skóry. Taka procedura nie nadaje się bowiem do skór naczyniowych, a dodatkowo przesusza skórę, niezależnie od jej rodzaju.
Następnie kosmetolog może przystąpić do ręcznego oczyszczania skóry, czyli usuwania wszelkich krostek, takich jak zaskórniki, wągry i prosaki. Czynność ta polega na uciskaniu skóry w miejscach występowania tych zmian. Uciski powinny być wykonywane dość delikatnie, tylko przy użyciu obuszków palców. Jeśli zostaną wykonane za pomocą paznokci to mogą spowodować uszkodzenia skóry.
Po dokładnym oczyszczeniu skóry, nakłada się specjalną maseczkę o działaniu przeciwzapalnym, łagodzącym i ściągającym. Zakończenie zabiegu następuje po nałożeniu preparatu zabezpieczającego.
Dla kogo jest ten zabieg?
Zabieg ten może być stosowany na większości cer. Odpowiednio dopasowana procedura nadaje się również do oczyszczania skór naczynkowych.
Wskazania i przeciwwskazania?
Wskazaniami do tego zabiegu są przede wszystkim: zaskórniki, krosty, prosaki, skóra trądzikowa i taka, która wydziela sebum w zbyt dużej ilości.
Manualnego oczyszczania skóry nie powinno się wykonywać, kiedy klient ma m.in. aktywną opryszczkę, stany zapalne skóry niezwiązane z trądzikiem czy też trądzik różowaty.
Zabieg i co dalej?
Prawidłowo wykonany zabieg może zostawić skórę lekko zaczerwienioną do godziny po opuszczeniu gabinetu. Skóra nie powinna nas boleć i nie powinno być żadnych ran.
Warto zapytać kosmetologa wykonującego zabieg, kiedy należy przyjść na kolejny. Częstotliwość spotkań może być uzależniona od rodzaju lub stanu naszej twarzy.