Peeling kwasami na rozstępy z efektem wygładzenia

Czym są rozstępy?

Rozstępy to jedna z najczęściej spotykanych defektów skóry natury estetycznej – stanowią spory problem wielu osób. Powstają w wyniku osłabienia skóry lub jej nadmiernego rozciągnięcia – wówczas dochodzi do zerwania lub uszkodzenia włókien elastyny i kolagenu. W skórze to one są odpowiedzialne za utrzymanie jej sprężystości, tworząc strukturę pasm ściśle ze sobą połączonych. W początkowej fazie zwaną fazą zapalną, pojawiają się tzw. wrzecionowate pasma, z początku w kolorze ciemnoczerwonym – dochodzi do zerwania włókien kolagenowych oraz obrzęku w skórze właściwej. Faza zapalna może trwać nawet do sześciu miesięcy. W fazie zanikowej rozstępy rozjaśniają się i bledną, przyjmując postać pomarszczonych jaśnieszych pasm widocznych na skórze.

Przyczyny powstawania rozstępów:

  • Nagły wzrost lub spadek masy ciała
  • Ciąża
  • Zmiany hormonalne w organizmie
  • Zbyt szybki proces rośnięcia
  • Leczenie przez dłuższy okres czasu z zastosowaniem kortykoidów
  • Zaburzenie funkcjonowania tkanki łącznej
  • Czynniki genetyczne

Jak poradzić sobie z rozstępami?

Najlepsze efekty odnosi się przy podejmowaniu działań leczniczych i zapobiegawczych w pierwszym etapie powstawania rozstępów. Wówczas można ograniczyć ich powstawanie oraz poprawić jakość struktur kolagenowo-elastynowych. Zgłoś się do kosmetologa by zapobiec ich powstaniu!

Istniejące rozstępy można wyraźnie zmniejszyć kilkoma metodami. Granica między rozstępami a zdrową skórą staje się niewidoczna, sam rozstęp zostaje zniwelowany do stanu w którym trudno jest odróżnić go od zdrowej, normalnej skóry.

Peeling kwasami na rozstępy czy to dobre rozwiązanie?

Jedną z metod walki z rozstępami jest peeling kwasami. Naturalne monokwasy wykorzystywane są w HealthyBeauty w terapii wielu różnych problemów skórnych, także w niwelowaniu rozstępów.

Czynnik chemiczny (kwas) działający na tkankę powoduje jej przebudowę do struktury skóry zdrowej. Stymulowana do regeneracji skóra odbudowuje prawidłową sieć kolagenową a co za tym idzie powoduje że rozstępy znikają. Nowe struktury i powstałe połączenia elastylowe powodują zmiękczenie i regenerację skóry w miejscu rozstępu. Granica pomiędzy uszkodzoną skórą a zdrową tkanką jest trudna do uchwycenia, dzięki czemu nawet głębokie rozstępy przestają być widoczne.

Jaki rodzaj kwasów wykorzystywany jest na rozstępy:

Kwas glikolowy (hydroksyoctowy) – to najprostszy z alfahydrokwasów, dzięki swojej budowie cząsteczkowej jest bezbarwny, bezwonny, doskonale rozpuszcza się w wodzie. Doskonale wchłania się w skórę. Działa redukująco na zmarszczki i blizny, a także rozstępy – pobudza procesy odnowy komórkowej poprzez wzbudzanie produkcji kolagenu i elastyny. Dodatkowo wpływa na wiązania między komórkami skóry, „poluzowując” je dzięki czemu martwe i zrogowaciałe komórki są usuwane razem z zanieczyszczeniami skóry. Oczyszczona i pobudzona do odbudowy skóra nabiera blasku, wyrównuje koloryt, rozstępy stają się mniej widoczne.

Kwas mlekowy – jego działanie polega na intensywnej stymulacji produkcji ceramidów, czyli organicznych związków lipidowych występujących w rogowej warstwie naskórka. Ceramidy odpowiadają m.in. za utrzymanie elastyczności skóry, ich liczba zmniejsza się wraz z wiekiem. Kwas mlekowy działa pobudzająco na produkcję kolagenu przez fibroblasty, dzięki czemu zredukowane są zmarszczki, skóra staje się bardziej elastyczna, miękka i odnowiona.

Kwas pirogronowy – niezwykle silny kwas, o drobnej budowie cząsteczkowej. Wnika głęboko w skórę, pobudzając do produkcji kolagen i elastynę, przez co skóra jest jędrna, odmłodzona i bardziej elastyczna. Kwas działa także nawilżająco i bakteriobójczo, jednak przy jego stosowaniu należy zachować wysoką ochronę przeciwsłoneczną.

Kwas laktobionowy – delikatny w działaniu i bezpieczny do stosowania w porze letniej, nie wymaga ochrony przeciwsłonecznej. Oprócz wielu zalet działa także stymulująco na fibroblasty, dzięki czemu pobudzone zostają do produkcji kolagenu. W przypadku gdy wybierzemy peeling kwasami na rozstępy, kwas laktobionowy zintensyfikuje regenerację włókien elastynowych, rozjaśniając rozstępy i wygładzając kolor skóry.

Czy istnieją przeciwwskazania do takich zabiegów?

Oczywiście, tak jak do wszystkiego trzeba podejść z głową, tak też do zabiegów kwasami na rozstępy. Oto parę przeciwwskazań co wyklucza pacjenta z zabiegu:

  • Aktywne schorzenia skóry na tle bakteryjnym, grzybiczym oraz stany zapalne
  • Trądzik różowaty
  • Opryszczka, łuszczyca
  • Cukrzyca
  • Choroby autoimmunologiczne skóry
  • Przyjmowanie niektórych leków (np. retinoidy)