Twoja skóra jest najbardziej niesamowitym organem jaki posiadasz. Rośnie razem z tobą, reaguje na zmienne warunki zewnętrzne, ma zdolność do regeneracji i gojenia. U dorosłego człowieka skóra może ważyć nawet 20 kg! Produkuje nowe komórki, Każdy z nas ma skórę i ma określony rodzaj, do którego dobiera odpowiednie preparaty pielęgnacyjne. Czy jest tak w istocie?
Czy istnieje kosmetyk idealny, taki, który jest pod względem składu jak i właściwości dopasowany do każdego typu skóry?
Aby uzyskać dobre i trwałe efekty w pielęgnacji skóry należy zacząć od początku – a więc od określenia typu cery a następnie od dobrania odpowiednich kosmetyków. Potem wystarczyło już je tylko regularnie stosować. Tymczasem najnowsze badania pokazują, że wszyscy ludzie mają jeden i ten sam rodzaj skóry – mieszaną. Jak więc dobrać odpowiedni kosmetyk do problemów skórnych?
Kosmetyk idealny – fakt czy mit?
Wiele kobiet zadaje sobie pytanie, czy istnieje taki kosmetyk, który będzie idealny dla każdego rodzaju skóry oraz problemów z nią związanych. Tak jak nie ma jednej diety – cud, która u każdej osoby ją stosującej da zadowalający efekt, tak samo nie ma kosmetyku, który sprawdzi się u każdego. Jeśli ktoś twierdzi, że taki wynalazł, fantazjuje lub po prostu kłamie. Każdy kosmetyk powstaje w oparciu o dobór składników aktywnych. W przypadku określonego typu skóry są dobierane bardzo ogólnikowo, w oparciu o uśrednione cechy – bez zwrócenia uwagi na indywidualne potrzeby każdego człowieka, a przecież te różnią się bardzo między sobą.
Ajurwedyjskie spojrzenie na skórę
Co ciekawe, najnowsze badania pokazują, że tak naprawdę wszyscy mamy ten sam rodzaj cery – mieszany. Natomiast kluczowe w pielęgnacji skóry jest skoncentrowanie się na problemach skórnych, które najczęściej występują okresowo. W myśl orientalnej filozofii Ajurwedy, skóra w idealnych warunkach (dosha) jest nadrzędnym i optymalnym wzorcem, natomiast aktualny stan skóry zależy od stopnia zaburzenia jej równowagi. Na to mają wpływ przeróżne czynniki zewnętrzne – dieta, poziom zanieczyszczenia środowiska zewnętrznego czy stopnień narażenia na toksyczne substancje (np. smog). Być może nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale te czynniki wpływają znacząco na rezultaty zabiegów jakim się poddajemy. To holistyczne ujęcie szeroko traktuje ocenę formy skóry (czyli jej stanu aktualnego) oraz zmian, jakim jest poddawana. Jest praktyczniejsze niż trzymanie się sztywno ustalonego i zawężonego określenia jednego typu skóry.
Jak rozmawiać z klientem, by odpowiednio określić kondycję cery?
Eksperci Healthy Beauty często żartują, że ich pracę można porównać do pracy detektywów, którzy przez odpowiednio zadane pytania dochodzą do rozwiązania zagadki. Jest w tym porównaniu dużo prawdy, choć nasi klienci są zdecydowanie bardziej otwarci na to by udzielać nam potrzebnych informacji. W trakcie konsultacji uważnie słuchają tego, co klient ma do powiedzenia na temat stanu swojej skóry. Często używa określeń, które nazywają typ skóry, a w rzeczywistości jest to opisanie jej aktualnego stanu, jak choćby „przetłuszcza się, jest zaczerwieniona, trądzikowa i wrażliwa”. O czym warto pamiętać w trakcie konsultacji?
- Określenia typu: trądzik, trądzik różowaty, drobne zmarszczki, przebarwienia, mówienie o skórze „przetłuszczająca się” lub „wrażliwa” dotyczą OBJAWÓW a nie rodzaju skóry.
- Znając symptomy, które opisuje klient ekspert w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie rozumie, co doprowadziło do ich powstania. To, co widzi w trakcie pierwszej wizyty to jedynie symptomy. Wiedza o tym, jak skóra wyglądała wcześniej oraz jakie oczekiwania ma klientka wobec zabiegu jest podstawą do dalszej diagnostyki i określenia kierunków terapeutycznych działań.
- Dokładne obejrzenie skóry pod lampą ze szkłem powiększającym pozwala określić jakie objawy są widoczne na dzień dzisiejszy – niekoniecznie jednak odpowie na pytanie, jak wyglądała kiedyś. Oraz – co istotne dla klientki – jak będzie wyglądać później. Dlatego potrzebne jest zadanie kilku dodatkowych pytań.
Kilka pytań o skórę – jak przeprowadzić dobry wywiad?
Wyobraź sobie, że jesteś klientką Healthy Beauty. W zaciszu gabinetu naszego eksperta padnie kilka ważnych pytań, od odpowiedzi których zależy dalszy sposób postępowania terapeutycznego. Zapewne wchodzisz w progi naszego gabinetu z pewną wizją poprawy stanu swojej skóry dlatego bardzo ważne jest, żebyś odpowiadała na nie jak najbardziej wyczerpująco i bez wstydu. W końcu jesteśmy tu, aby ci pomóc!
- Jaki był stan twojej skóry na początku okresu dojrzewania? Odpowiedź na to pytanie pomoże wskazać na konkretny problem np. związany z nadprodukcją sebum – błyszcząca skóra, z lekkim trądzikiem i zatkanymi porami, lub z jej suchością – jeśli była przesuszona i złuszczała się w widoczny sposób.
- Przypomnij sobie moment gdy wchodziłaś w okres mniej więcej ok. 20 roku życia. Jak wyglądała twoja skóra w tamtym czasie? W tym wieku wiele problemów przemija, uspokaja się praca gruczołów dokrewnych, zmiany hormonalne nie są już tak intensywne. Jeśli jakiś objaw nadal się pojawiał lub wystąpił dopiero w tym okresie, oznacza to, że jest dominujący. Może to być np. trądzik czy suchość skóry. Czy potrafisz sobie przypomnieć takie objawy?
- Czy przechodziłaś choroby np. ostre, chroniczne lub autoimmunologiczne? Czy byłaś w ciąży? Są to wydarzenia, które mają mocny wpływ na kondycję skóry. W tych sytuacjach często dochodzi do powstania symptomów, które zmieniają nadrzędny stan skóry lub zmieniają jej fizjologię. Dla naszego eksperta ta informacja oznacza, że należy zastosować specyficzne zabiegi tak, by uniknąć ryzyka pojawienia się np. odpowiedzi twojego organizmu w postaci reakcji zapalnej czy alergii, która normalnie by się nie pojawiła.
- Jak chciałabyś aby wyglądała twoja skóra? Oprócz zniwelowania symptomów patrzymy całościowo i długoterminowo na twoją skórę, mając na uwadze jej zdrowie i optymalną kondycję. Twoje oczekiwania w tym zakresie są nadrzędne i to na nich ekspert zwraca szczególną uwagę.
- Czy widoczne są inne objawy na skórze? Jeśli tak, ich wyliczenie oraz podanie innych ważnych informacji pomoże wytyczyć schemat zachowania się i reakcji twojej skóry. To z kolei ma znaczenie w dobraniu odpowiedniej spersonalizowanej pielęgnacji, która pozwoli osiągnąć ci wymarzone i oczekiwane efekty!
Pamiętaj, że niektóre symptomy wymagają szczególnej uwagi i konsekwencji w postępowaniu pielęgnacyjnym, trzeba na to poświęcić chwilę czasu każdego dnia. Ogromnie ważna jest wnikliwa analiza wyglądu i kondycji twojej skóry – dostrzeganie zachodzących na niej zmian pomocne jest w monitorowaniu postępów kuracji.