Pielęgnacja twarzy w ciąży – eko kosmetyki i zabiegi
Ciąża to wyjątkowy okres w życiu kobiety. W ciele przyszłej mamy dzieją się niesamowite przemiany – zmienia się właściwie cała gospodarka hormonalna, następuje uelastycznienie stawów i dzięki temu zmiany obciążeniowe i postawy, wraz ze wzrostem maleństwa pojawiają się dodatkowe kilogramy oraz rozciąga się skóra. Podczas 9 miesięcy ciało i umysł kobiety muszą się przygotować na wydanie dziecka na świat. Nie jest to łatwe i pociąga za sobą przeróżne konsekwencje, takie jak bóle pleców, obrzęk kończyn, rozstępy, przebarwienia na twarzy i ciele, trądzik, nadmierne przetłuszczanie lub suchość skóry, rozszerzone naczynka krwionośne, wrażliwość. To tylko niektóre z tzw. „objawów” przyszłych mam. Odpowiednia pielęgnacja twarzy w ciąży, jak i ciała, jest kluczowa, by móc cieszyć się jeszcze bardziej tym wyjątkowym czasem. Sprawdź poniżej co polecają specjaliści Healthy Beauty.
Pielęgnacja twarzy w ciąży – kosmetyki
Dla kobiet w trakcie ciąży pielęgnacja twarzy i ciała musi bezpiecznie działać zarówno dla rozwoju dziecka, jak i dla skóry przyszłej mamy. Dlatego podczas doboru kosmetyków najlepiej kierować się tzw. krótkimi składami kosmetyków, w których można znaleźć jak najwięcej naturalnych substancji aktywnych. W okresie ciąży ulegają zmianie potrzeby skóry ale także przyszłej mamy. Panie w tym czasie stają się bardziej wrażliwe na zapachy oraz mogą wykazywać się większą skłonnością do alergii. Zobacz na co warto zwrócić uwagę przy wyborze kremów i balsam ów do ciała.
Sporo się mówi w ostatnim czasie na temat szkodliwości parabenów, natomiast istnieje wiele badań naukowych, które wskazują na to, że parabeny to jedne z najlepiej przebadanych konserwantów o niskim potencjale drażniącym, zatem nie ma powodów, aby unikać ich w produktach kosmetycznych. Składniki na które również warto zwrócić uwagę w pielęgnacji to alantoina, pantenol oraz kwas hialuronowy, które wykazują działanie nawilżające. Nie można zapomnieć o witaminach C i E – są to silne antyoksydanty, a więc będą działały antystresowo i odmładzająco na skórę.
Do bezpiecznych składników dla kobiet w ciąży uznaje się także stosowanie wielkocząsteczkowych peelingów chemicznych, których stężenie w kosmetyku uznawane jest jako niskie. Szczególnie rekomendowany podczas pojawienia się lub nasilenia trądziku, przebarwień jest kwas migdałowy oraz azelainowy. Kwasy te wykazują niski potencjał drażnienia oraz przynoszą zadowalające rezultaty podczas terapii, dzięki działaniu antybakteryjnemu i przeciwzapalnemu na zmiany skórne. Działają wielokierunkowo, zatem odpowiedzą na potrzeby nawet bardzo wymagającej cery. Kwas azelainowy jest od wielu lat uważany za jedną z najskuteczniejszych substancji przeciwdziałających trądzikowi, dzięki zmniejszaniu stanów zapalnych, zaczerwienienie oraz łagodzeniu podrażnień.
Na skórze ciężarnych często pojawiają się również przebarwienia. Aby im zapobiec w pierwszej kolejności należy bezwzględnie stosować bezpieczne filtry przeciwsłoneczne (na opisie każdego produktu jest informacja o użytych filtrach). Do pielęgnacji twarzy w ciąży można włączyć kwas ferulowy, który zapobiega powstawaniu plam na skórze i działa odmładzająco oraz rozświetlająco. Jeżeli przebarwienia już się pojawią, warto zwrócić uwagę na skład kremów do twarzy. Substancje rozjaśniające przebarwienia to na przykład wcześniej wspomniany kwas azelainowy, kwas fitowy czy stabilne formy witaminy C. Należy pamiętać, że niwelowanie przebarwień to proces wymagający czasu, warto więc uzbroić się w cierpliwość i systematycznie stosować pielęgnację poleconą przez kosmetologa.
Czas ciąży wiąże się ze zwiększoną pracą gospodarki hormonalnej, szczególnie wzrasta ilość prolaktyny, która wpływa na wzmożone wytwarzanie sebum. U niektórych kobiet w ciąży może to indukować problemy z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry oraz powstawaniem stanów zapalnych. Niezbędne dla komfortu przyszłych mam okażą się produkty sebostatyczne, które zniwelują efekt „świecenia się”.
Zmiany hormonalne mogą przyczyniać się także do nadmiernej suchości skóry. Ukazujące się na twarzy ale również na całym ciele. Dlatego w pielęgnacja skóry w trakcie ciąży powinna zawierać kosmetyki o działaniu ukierunkowanym na odżywienie oraz nawilżenie naskórka. Preparaty o tym działaniu powinny być stosowane w codziennej pielęgnacji bez względu na rodzaj cery- skóry tłuste również potrzebują nawilżenia.
Podstawą pielęgnacji twarzy oraz całego ciała w czasie ciąży jest ochrona przeciwsłoneczna stosowana niezależnie od pory roku. Krem powinien zawierać wysoki filtr (SPF50+) a także chronić przed wszystkimi rodzajami promieniowania- UVA, UVB. Ze względu na zmiany hormonalne w ciąży panie narażone są bardziej na powstanie zmian typu ostuda oraz przebarwien. Do kosmetyków określanych mianem bezpiecznych zalicza się kremy z filtrami mineralnymi w składzie tych produktów znajdziemy tlenek cynku i dwutlenek tytanu. Produkty te należy reaplikować co 2-3 godziny, aby ich działanie było ciągłe.
Podczas doboru kosmetyku dla kobiet ciężarnych podstawowym warunkiem jest bezpieczeństwo zarówno mamy jak i rozwijającego się dziecka. Z tego powodu należy zrezygnować z kosmetyków oraz zabiegów zawierających wysokie stężenia kwasów oraz peelingów niskocząsteczkowych, wynika to z możliwości penetracji tych składników do skóry właściwej, w której znajdują się naczynia krwionośne łączące skórę z łożyskiem.
Do składników niebezpiecznych w czasie ciąży zaliczane są pochodne witaminy A w tym popularnego retinolu. Kosmetyki z pochodnymi witaminy A zaliczane są do substancji teratogennych- powodujących wady płodu. Alternatywą dla produktów z retinolem jest jego roślinny odpowiednik- bakuchiol, kosmetyki z jego zawartością nie mają działania na rozwijające się dziecko.
Zabiegi dla kobiet w ciąży
Zabiegi bezpieczne dla kobiet w czasie ciąży to przede wszystkim procedury obejmujące działanie w obrębie naskórka. Pod kryterium kryją się zabiegi oparte o stymulujący masaż twarzy, który wspomoże przepływ limfy przy tym niwelując opuchlinę spowodowaną zatrzymaniem wody w organizmie ciężarnej. Zabiegi wzbogacone o bogate w substancje odżywcze zawarte w algach oraz działanie nawilżające oraz antyoksydacyjne.
W Healthy Beauty dysponujemy szerokim wachlarzem zabiegów przeznaczonych dla skóry w ciąży. Nasze zabiegi przeznaczone są dla mam w każdym okresie ciąży oraz dla skór zmagających się z różnymi problemami w tym czasie.
Skórze borykającej się z trądzikiem oferujemy zabiegi z użyciem wielkocząsteczkowych peelingów chemicznych a także oczyszczania manualnego, które w oczyszczą skórę oraz wspomogą walkę z niedoskonałościami powstałymi podczas ciąży. Pielęgnacja twarzy opiera się także o działanie regulujące na gruczoły łojowe, dzięki wielokierunkowemu działaniu naszych procedur jesteśmy w stanie działać na wszystkie aspekty trądziku u kobiet w ciąży.
Dla kobiet odczuwających nadmierną suchość skóry posiadamy w ofercie zabiegi silnie nawilżające opierające się o działanie kwasu azjatykowego, który przeznaczony jest dla skór odwodnionych, suchych oraz wrażliwych. W naszych usługach znajdują się także zabiegi z użyciem masek algowych, których działanie docenią skóry wrażliwe oraz ze skłonnością do przesuszania. Odpowiednia pielęgnacja twarzy w ciąży zaowocuje promienną cerą.
W okresie ciąży wiele kobiet cierpi ze względu na opuchnięcia stóp oraz bóle kręgosłupa. Idealnym rozwiązaniem jest masaż, który zmniejsza napięcie mięśni oraz działa relaksująco, odprężająco na ciało. Olej stosowany przy tym zabiegu wpłynie regenerująco na skórę. Wykonywanie masaży regularnie zwiększa elastyczność skóry oraz zmniejsza możliwość powstania rozstępów. Regularny drenaż limfatyczny zmniejszy zatrzymywanie się wody, a więc zmniejszy opuchlizny. Przyszła mama na pewno ucieszy się z takiego zabiegu, więc można to rozważyć jako pomysł na prezent.
Kobiety w ciąży nie muszą rezygnować z drobnych przyjemność w salonie kosmetologicznym jakimi są pomalowane paznokcie, zarówno u rąk jak i stóp. Udowodniono, że wykonywanie manicure oraz pedicure nie wpływa na stan płodu. W salonie Healthy Beauty kobiety w ciąży mogą czuć się bezpieczne i skorzystać z pedicure połączonego z peelingiem, delikatnym masażem oraz dogłębnym nawilżeniem skóry stóp. Najczęściej wybierane są odcienie beżu czy różu, oby uzyskać naturalny, zadbany look.
Kolejnym zabiegiem który można wykonywać w czasie ciąży jest depilacja woskiem. Ciąża wpływa stymulująco na wzrost włosów, również tych na ciele. Dla własnego komfortu przyszła mama chce mieć aksamitnie gładkie ciało. W Healthy Beauty stosujemy wosk twardy i miękki, w zależności od okolicy i preferencji klientki. Co ciekawe, depilacja woskiem bikini staje się coraz popularniejszym zabiegiem tuż przed porodem.
Zabiegami z których kobiety w ciąży muszą zrezygnować to szczególnie zabiegi inwazyjne powodujące powstanie kontrolowanego stanu zapalnego- mezoterapia mikroigłowa -ale także zabiegi z użyciem ultradźwięków- peeling kawitacyjny, sonoforeza oraz radiotermolizy. Spowodowane jest to możliwością indukowania nieprawidłowej reakcji ze strony układu immunologicznego.
Zabiegiem niewskazanym dla ciężarnych i karmiących mam jest również karboksyterapia. Warto jednak wrócić do tego zabiegu po okresie karmienia piersi ą, ponieważ świetnie niweluje rozstępy, dotlenia skórę i zaopatruje ją w składniki odżywcze.
Pielęgnacja ciała kobiet w ciąży
Podczas ciąży zmianom ulega cały organizm kobiety, zwiększenie masy ciała, brzuszek ciężarnej zaczyna być co raz bardziej widoczny, przez to też na ciele mogą pojawić się więcej rozstępów. Zmiany mogą pojawić się na brzuchu, piersi, pośladkach. Spowodowane są rozciąganiem skóry w szybkim tempie i jest to proces fizjologicznie normalny podczas ciąży. Dlatego też warto pamiętać również o pielęgnacji ciała, a nie tylko twarzy w ciąży. Rynek kosmetyczny oferuje wiele propozycji formuł produktu dla kobiet: olej, żel, krem, balsam. Warto kierować się w myśl wcześniej wspomnianej zasady „krótkich składów kosmetyków”. Zalecane jest stosowanie kremów o składzie, w którym znajdziemy jak najwięcej naturalnych składników. Świetnie sprawdzą się oleje ze pestek malin, olej z awokado lub masło shea. Pielęgnacja ciała to także działanie złuszczające na zewnętrzne warstwy naskórka poprzez używanie peelingów. Zachęcamy do stosowania peelingów drobnoziarnistych – produktu na bazie cukru lub soli ze względu na rozpuszczanie drobinek, dzięki czemu pielęgnacja nie będzie zbyt intensywna i sprawi relaks.
Wiele kobiet w ciąży boryka się z opuchniętymi nogami i stopami. Zbawienne okażą się kosmetyki bogate w składniki chłodzące i drenujące, na przykład krem czy żel z arniką czy wyciągiem z kasztanowca. Korzyścią jest to, że nie ma ograniczeń w stosowaniu tego produktu na skórę, a więc można nakładać taki żel wedle potrzeb. Ze względu na ogromne zalety tego rodzaju produktu, jest on kosmetyki em must-have w pielęgnacji kobiet w ciąży.
Zabiegi i kosmetyki dla kobiet po porodzie
Warto wspomnieć o tym co staje się z kobiecym ciałem po porodzie. Młoda mama ma ogrom obowiązków na głowie i często pielęgnacja ciała i twarzy schodzi na dalszy plan. Teraz codziennością są przepełnione mlekiem piersi i bóle oraz pękanie brodawek. Wtedy ratunkiem stają się produkty w postaci maści, które zawierają w swoim składzie lanolinę, która zabezpieczy skórę przed uszkodzeniami.
Burza hormonalna nadal trwa, a więc jednym z problemów młodych mam jest trądzik. Niezależnie od stanu cery przed porodem czy zajściem w ciążę teraz mogą pojawić się zmiany zapalne. Radzimy, żeby zaopatrzyć się w preparaty, które zawierają substancje przeciwzapalne, na przykład kwas azelainowy. Do codziennego stosowania można wybrać tonik lub krem z tą substancją.
Wysuszoną skórę ukoi krem z kwasem azjatykowym lub laktobionowym. Świetnie sprawdzą się również naturalne składniki, takie jak olej z pestek winogron czy z ogórecznika. Zaletami produktu do skóry wysuszonej jest to, że ograniczy on ucieczkę wody ze skóry i dzięki temu zadziała na przyczynę problemu.
Często dopiero po porodzie widać ile rozstępów pojawiło się na ciele. Podczas karmienia można wykonać zabieg mikrodermabrazji lub peelingi chemiczne, które zniwelują ich widoczność. Warto też stosować krem na rozstępy. Po zakończeniu karmienia można śmiało umówić się na zabieg karboksyterapii, aby zniwelować ten problem. Gdy poród odbył się poprzez cesarskie cięcie należy odpowiednio zadbać o bliznę. Idealny będzie krem z silikonami, które pomogą w regeneracji skóry. W takim rodzaju produktu silikony są bardzo pożądane, ponieważ jest udowodnione naukowo, że to najlepsze remedium na blizny.
Przebarwienia, które powstały na twarzy w ciąży można traktować wysokocząsteczkowymi kwasami, natomiast po zakończeniu karmienia warto wybrać się na zabieg mocniejszymi peelingami. Seria zabiegów oraz odpowiednio dobrana pielęgnacja (na przykład tonik i krem z kwasem mlekowym) pozwoli na wyrównanie kolorytu i zniwelowanie przebarwień.
W przypadku wiotkości skóry specjaliści Healthy Beauty polecają mezoterapię mikroigłową. Dzięki wywoływaniu kontrolowanego stanu zapalnego w skórze, tworzą się nowe włókna kolagenu i elastyny, a co za tym idzie skóra się pogrubia i jest bardziej jędrna. Efekty można zobacz yć już po pierwszym zabiegu – skóra staje się napięta, nawilżona i rozświetlona. Przed rozpoczęciem serii mezoterapii mikroigłowej warto zaopatrzyć się w serum lub krem z witaminą C, która pełni ogromnie ważną rolę w produkcji kolagenu. W trakcie zabiegu kosmetolog nakłada specjalną ampułkę, a skład tego produktu dobierany jest odpowiednio do potrzeb skóry.
Jeżeli nie wiesz jak najlepiej dobrać pielęgnację i zabiegi na skórę twarzy w ciąży, skonsultuj się z naszym kosmetologiem. Pomoże Ci dobrać odpowiedni produkt do mycia twarzy, peeling, tonik i krem oraz opowie o najefektywniejszych zabiegach. Ciąża to wspaniały czas – warto go wykorzystać na maksymalne zadbanie o siebie i swoje dziecko.