Skóra tworzy barierę, której rolą jest min. ochrona organizmu przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak: promieniowanie uv, drobnoustroje chorobotwórcze czy szkodliwe związki chemiczne. Podobnie jest z substancjami aktywnymi z kosmetyków do pielęgnacji domowej – niektóre z nich mogą się nie wchłaniać. Jeżeli substancje aktywne z kosmetyków nie wchłaniają się to po co je stosować? Rozwiązaniem jest mezoterapia.
Mezoterapia może być wykonana za pomocą rollera, igły i strzykawki (najbardziej precyzyjna aplikacja), oraz pistoletu lub tzw. Dermapenu. W trakcie mezoterapii igłowej kosmetolog podaje substancję aktywną do skóry właściwej z pominięciem bariery naskórka, poprzez wstrzyknięcie. Taka aplikacja zapewnia całkowite wchłonięcie substancji aktywnej do skóry co gwarantuje 100% aktywności biologicznej preparatu. Dzięki tej metodzie zabiegi są skuteczne, i gwarantują długotrwałe rezultaty. Po aplikacji w skórze tworzą się tzw. depozyty, czyli miejsca wypełnione preparatem, np. kwasem hialuronowym. Depozyty mają postać niewielkich „koralików”, które znikają w zależności od tempa wchłaniania, u poszczególnych osób, od kilku godzin do 2 dni.
Ostrzyknięcia wykonuje się co 0,5-1 cm w liniach. Zabieg stymulują skórę do samo regeneracji oraz produkcji nowych komórek skóry. Nowe komórki skóry (fibroblasty) zwiększają syntezę kolagenu i elastyny. Odpowiednio dobrane do problemu preparaty lecznicze preparaty lecznicze wykazują długotrwałe działanie biologiczne regenerując skórę.
Głównym składnikiem preparatów do mezoterapii jest zazwyczaj kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w ludzkiej skórze. Dzięki niemu skóra staje się nawilżona a zmarszczki wypłycają się aż do pełnej redukcji. Witaminy zawarte jako dodatek, by spotęgować efekty, rewitalizują skórę, przywracają jej blask i wspomagają działanie kwasu hialuronowego.
Zabiegi mezoterapii mają bardzo dużo wskazań. Dzięki drodze podania bezpośrednio do skóry właściwej i preparatom o różnorodnych składach. Są to min:
- przebarwienia skórne, nierówna pigmentacja,
- zmarszczki, bruzdy,
- cellulit,
- blizny,
- rozstępy,
- łysienie u kobiet i mężczyzn,
- profilaktyka przeciwstarzeniowa,
- zmęczenie i odwodnienie skóry.
W zależności od potrzeby specjalista kosmetolog dobiera odpowiedni preparat tzw. „koktajl”, oparty na wskazaniach do poszczególnych problemów skórnych. Zabiegi mezoterapii wykonują odpowiednio wykwalifikowani kosmetolodzy lub niekiedy lekarze.