Masaż – dlaczego jest tak ważny w codziennym życiu
Pierwsze namacalne dowody istnienia masażu sięgają 3000 lat p.n.e. W starożytnej literaturze chińskiej pojawia się masaż jako środek do utrzymania dobrego zdrowia i jedności umysłu i Ciała. Oprócz masażu warto skorzystać z treningów personalny w Warszawie.
W starożytnej Grecji ojciec współczesnej medycyny – Hipokrates używał pocierania w terapii różnorakich chorób. Już Hipokrates stosował w masażu ruchy w kierunku dosercowym, która to zasada obowiązuje w większości metod masażu do dziś.
W XIX wiecznej Szwecji powstało opracowanie „Gimnastyka Szwedzka” której jednym z działów był dział poświęcony masażowi leczniczemu. Książka „Gimnastyka szwedzka” której głównym autorem był lekarz Per Henrik Ling zapoczątkowała rozwój masażu szwedzkiego. W masażu tym określono konkretne chwyty, procedury i wskazania. Metoda ewoluowała dając podwaliny do współczesnych technik masażu takich jak masaż klasyczny, drenaż limfatyczny, masaż powięziowy a nawet hiropraktyki.
Współczesny masaż klasyczny niekiedy nazywa się zamiennie szwedzkim, jest najpopularniejszym masażem i najbardziej uniwersalnym rodzajem masażu.
Masaż jest działaniem fizykalnym czyli wykorzystującym siłę nacisku i tarcia do odkształcenia tkanek w określony sposób konkretnym celu.
Masaż wpływa pozytywnie na samopoczucie powodując wytwarzanie endorfin i odprężenie. Aktywuje układ przywspółczulny odpowiedzialny za odprężenie i regenerację jednocześnie zmniejszając aktywność układu nerwowego współczulnego, odpowiedzialnego za mobilizację i walkę. Masaż redukuje przemęczenie za sprawą usuwania produktów przemiany materii oraz poprawę krążenia krwi. Efektem tego mechanizmu jest lepsze natlenowanie i odżywienie tkanek. Dzięki masażowi możemy pozbyć się złogów mineralnych z tkanek które latami odkładają się zmieniając strukturę mięśni i tkanki łącznej (ścięgien, więzadeł).
Długotrwały stres sprawia że nasze mięśnie są permanentnie napięte i przeciążane. Krew nie może krążyć dostatecznie dobrze by zaopatrzać organizm w potrzebne składniki odżywcze i odprowadzić metabolity przemiany materii. Zdarzają się zastoje limfy, puchną stopy, tworzą się żylaki oraz inne problemy zdrowotne. Dobrze wykonany masaż zmniejsza napięcie mięśni co pozwala krwi i limfie krążyć swobodnie.
Regularnie stosowany masaż długotrwale poprawia jakość snu, pracy układu ruchowego i nerwowego.
Wpływ masażu na jakość skóry również nie pozostaje bez znaczenia. Na skutek tarcia usuwany jest martwy zrogowaciały naskórek. Oczyszczają się pory, skóra lepiej „oddycha”, staje się nawilżona i lepiej przyswaja substancje aktywne z kosmetyków. Sieć naczyń włosowatych skóry zostaje pobudzona. Poprawia się w niej krążenie, dzięki czemu redukuje się cellulit, poprawia koloryt oraz gładkość. Gęstość kolagenu tak stymulowanej skóry znacznie wzrasta dzięki czemu wypłycają się zmarszczki i załamania.
Bogactwo technik masażu nie ogranicza się tylko do oddziaływania na struktury i tkanki. Wiele metod masażu opiera się na filozofii jedności umysłu z ciałem, połączenia religii i duchowości. Przykładem takiego masażu jest będący elementem indyjskiej medycyny ajurwedyjskiej masaż ajurwedyjski czy hawajski Lomi Lomi. Tego typu zabiegi łączą się najczęściej w tak zwane „rytuały” gdzie oddziałuje się również na zmysł słuchu i powonienia. By spotęgować doznania wykorzystywana jest muzyka, dźwięki gongów, olejki eteryczne, aromatyczne kadzidła czy nawet substancje psychoaktywne.
W poszczególnych rejonach świata funkcjonują właściwe danej kulturze szkoły sztuki masażu i metody przez nie propagowane. Podczas podróży gorąco namawiamy do korzystania z lokalnych przybytków masażu. Warto!
W Healthy Beauty oferujemy szeroki wybór masaży:
- masaż klasyczny
- masaż częściowy
- masaż relaksujący
- masaż sportowy
- peeling z masażem
- peeling ciała
- masaż twarzy